Aktualne trendy w projektowaniu kuchni. Co jest teraz na czasie?

modelim kubek z kawą

Kuchnia to wnętrze, w którym wielu z nas codziennie spędza znaczną ilość czasu. Nie bez powodu nazywa się to pomieszczenie „sercem domu”, gdyż to tu, przy kuchennym stole prowadzi się poważne rozmowy oraz błahe pogawędki przy kawie. Projektowanie kuchni często jest zatem nie lada wyzwaniem, którego głównym celem jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. W końcu kuchnia musi nie tylko dobrze się prezentować, ale także w pełni uwzględniać potrzeby domowników. Jak zaaranżować wnętrze, by wpisywało się w aktualne trendy, a jednocześnie gwarantowało komfort przygotowywania posiłków? O tym, co jest obecnie w modzie, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak zaprojektować kuchnię, by wpisać się w aranżacyjne trendy?

Aktualnym trendem w projektowaniu kuchni jest tworzenie otwartych przestrzeni. Dziś obowiązuje prosta zasada, by nie zamykać kuchni w czterech ścianach, a łączyć z częścią jadalnianą lub wypoczynkową. W modzie są zabudowy kuchenne, które tworzą spójną całość z wyposażeniem salonu. Największą popularnością cieszą się minimalistyczne meble, które zajmują całe ściany od podłogi aż do sufitu. Niemniej ci, którzy mają do dyspozycji przestronne wnętrza, mogą śmiało zrezygnować z górnej zabudowy na rzecz finezyjnych półek lub wieszaków na estetyczne i nierzadko kontrastujące z meblami akcesoria. Wśród materiałów zauważa się zwrot ku ekologii. Projektanci często stawiają na surowe drewno lub naturalne kamienie.

Królują klasyczne barwy mebli takie jak biel, beż lub czerń, aczkolwiek coraz chętniej sięga się też po wyraziste fronty w kolorze zieleni, szarości lub granatu. Zwykle rezygnuje się za to z połysku na rzecz matowego lub satynowego wykończenia. Co ważne, w trendach są fronty pozbawione uchwytów, które zastępuje system „push-open”. Nowoczesne kuchnie definiuje również maksymalne wykorzystanie przestrzeni na rzecz szafek, półek i schowków, w których ukrywa się sprzęty i zastawy. Minimalizm dominuje zarówno w prostocie form, jak i w liczbie widocznych na blatach akcesoriów. Ważną rolę odgrywa też oświetlenie, które nie tylko dzieli przestrzeń na strefy, ale odpowiada za stworzenie przytulnego klimatu wnętrza.

Przewiń do góry