Projektowanie wnętrz o niewielkim metrażu. Szanse i wyzwania

projektowanie

Każdy z nas chce, żeby przestrzeń, w której żyjemy była funkcjonalna i estetyczna. Niestety, większość polskich mieszkań wyróżnia się niewielkim metrażem, który – przynajmniej pozornie – nie daje szerokich możliwości aranżacyjnych. Czy to oznacza, że stworzenie spójnej i eleganckiej kompozycji nie jest możliwe? Oczywiście, że nie. W naszym artykule podpowiadamy, jakie są wyzwania związane z niewielkim metrażem. Przedstawiamy też kilka ciekawych pomysłów, które sprawią, że nawet niewielka przestrzeń stanie się dopasowana do naszych potrzeb.

Niewielkie powierzchnie – szanse i wzywania

Niewielki metraż jest dość dużym wyzwaniem, ponieważ na małej powierzchni musimy zmieścić wszystko, co potrzebne, by mieszkać wygodnie. Konieczne jest m.in. wydzielenie przestrzeni dedykowanej do przygotowywania posiłków, miejsca do spania, miejsca do przyjmowania gości, zakątka biurowego, gdzie pracujemy lub uczymy się, a także zapewniającej komfort łazienki. Czy stworzenie funkcjonalnego układu pomieszczeń przy niewielkim metrażu jest w ogólne możliwe? Okazuje się, że tak. Nowoczesne projektowanie wnętrz i innowacyjne rozwiązania, pozwalają wykorzystać każdy skrawek przestrzeni, dzięki czemu nawet najmniejsze mieszkanie może świetnie spełniać swoje zadanie.

Sprawdzone pomysły na mały metraż

Aby sprawić, by mała przestrzeń była komfortowa i estetyczna, warto wykorzystać kilka ciekawych pomysłów. Oto one:  

  • Kolory. Otaczające nas barwy mają ogromny wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i na wygląd przestrzeni, w której przebywamy. Aby optycznie powiększyć niewielkie mieszkanie, warto wykorzystać jasne, pastelowe odcienie, które są lekkie w odbiorze i które nie przytłaczają swoim charakterem. W zależności od naszych preferencji możemy skorzystać z klasycznej bieli lub odcieni szarości, czy beżu.
  • Minimalizm. To styl, który warto zastosować jeśli jesteśmy właścicielami niewielkiego mieszkania. Dlaczego? Zbyt duża ilość elementów może przytłaczać i sprawiać, że przestrzeń będzie wydawała się nieuporządkowana. Mała ilość dobrze dobranych dodatków sprawi natomiast, że nasze mieszkanie będzie nowoczesne i zachwycające.
  • Szkło. Przy niewielkim metrażu warto zastosować lustra i szklane dodatki, które optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że nabiera ona zupełnie nowego charakteru.
  • Oświetlenie. Starannie zaplanowane oświetlenie sprawia, że czujemy się w danym pomieszczeniu lepiej i bardziej komfortowo, a jednocześnie optyczne powiększa dostępną przestrzeń.
  • Przechowywanie. Praktyka pokazuje, że kluczem do sukcesu jest zastosowanie dobrze dobranych mebli, które pozwalają wykorzystać każdy skrawek dostępnej przestrzeni. Świetną propozycją są szafki sięgające aż do sufitu, które umożliwiają wygodne przechowywanie potrzebnych nam rzeczy, a jednocześnie nie zabierają cennego miejsca. 
  • Nowoczesne pomysły. Niewielki metraż skłania do korzystania z innowacyjnych, często nieoczywistych pomysłów, które łączą w sobie wiele funkcji jednocześnie. Do najczęściej wybieranych propozycji należy składany stół, który pełni swoją funkcję tylko w wybranych momentach, a także pufy z funkcją przechowywania. 
Przewiń do góry